Kdo jsou opylovači?
Včely, čmeláci, motýli a další opylovači čelí ve světě, včetně České republiky, výraznému úbytku. Tento problém ohrožuje biodiverzitu, protože bez těchto pomocníků by určité rostliny mohly vymřít. Důsledky se projevují i v zemědělství, kde ubývání opylovačů snižuje výnosy a tím i dostupnost potravin.
Evropská komise reaguje na tuto hrozbu prostřednictvím „Iniciativy EU pro opylovače“, která se zaměřuje na opylovací hmyz žijící ve volné přírodě. Kromě včel patří mezi opylovače v Evropě i čmeláci, motýli, můry, někteří brouci, vosy nebo dokonce netopýři a ptáci.
Chcete pomoci mapovat stav biodiverzity opylovačů v Brně? Připojte se k City Nature Challenge 2025! Vydejte se do brněnské džungle, foťte opylovače od pátku do pondělí 25.–28. dubna 2025 a přispějte tak k důležitému sledování a ochraně těchto nezbytných tvorů. Přehled druhů pro inspiraci, co fotit můžete procházet již nyní v iNaturalist projektu Divocí opylovači v Brně.
*BONUS* Pro pozorovatele s nejvyšším počtem druhů opylovačů je přichystaná extra odměna! A to i v případě, že celkový počet nahraných snímků brněnské džungle v iNaturalist nebude dosahovat zrovna rekordních čísel. V nabídce doprovodného programu pro veřejnost můžete narazit na dvě exkurze: Heršpická Leskava a Botanicko-entomologická exkurze na Kamenný vrch, během kterých se opylovačům budou odborníci určitě věnovat.
Zdroj: Evropský parlament